A Lipid profil magába foglalja az összkoleszterin, a HDL koleszterin (ezt gyakran nevezik jó koleszterinnek), az LDL-koleszterin (ezt gyakran nevezik rossz koleszterinnek), és a trigliceridek meghatározását. Az eredményközlésnél gyakran adnak meg egyéb számított értékeket is, mint pl. a HDL/koleszterin arányt, vagy olyan kockázati értékeket, amelyek a lipid profil eredményein kívül a kor, a nem és egyéb kockázati faktorokon alapulnak.
Lipid profil
A Lipid profil olyan laboratóriumi vizsgálatok csoportja, amelyekkel a szervezet zsírháztartását, annak egyes komponenseit lehet vizsgálni. Mivel a lipidek köztudottan fontos tényezői a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának, ezért a Lipid profilt gyakran kérik e betegségek (pl. a szívrohamnak vagy a vérerek blokkolása által okozott stroke-nak) kockázatának felméréséhez.
-
Milyen vizsgálatok tartoznak a Lipid profilba?
-
Hogyan alkalmazzák a Lipid profil eredményeit?
A Lipid profil eredményei értékelhetők önmagukban, vagy az ismert szívbetegség kockázati faktoraival együtt. Felhasználhatók kezelési vagy nyomonkövetési terv kidolgozásánál is.
-
Hogyan döntenek a kezelésről?
A kezelés fő indikátora a páciens LDL-koleszterin szintje és az egyéb kockázati tényezők száma. Az alábbi esetekben válhat szükségessé kezelés:
- Az LDL kisebb mint 100 mg/dL (2,59 mmol/L) és a páciensnek szívbetegsége vagy diabetesze van.
- Az LDL kisebb mint 130 mg/dL (3,37 mmol/L) és a páciensnek 2 vagy több kockázati tényezője van.
- Az LDL kisebb mint 160 mg/dL (4,14 mmol/L) és a páciensnek nincs vagy 1 kockázati tényezője van.
A magas LDL-koleszterin csökkentésének egyik legegyszerűbb módja az életmód megváltoztatása. Ennek két legfontosabb tényezője: az egészséges étrend és a megfelelő fizikai aktivitás. Az étrendnél fontos az alacsony telített zsírsav tartalmú ételek fogyasztása, a fizikai aktivitásnál a mértékletes, egyénre szabott edzésen való részvétel. A megfelelő étrend összeállításában dietetikus adhat tanácsot.Ha az alacsony zsírtartalmú diéta és az edzés nem elegendő az LDL-koleszterin célértékekre való csökkentéséhez, akkor a gyógyszeres terápia lehet a következő lépés. Számos gyógyszercsoport hatékony az LDL csökkentésében, (ezeket összefoglaló néven statinoknak hívják), az orvos ezek közül írja fel a legmegfelelőbbnek tartottat. A kezelés hatékonyságát rendszeres időközönként ellenőrzik. Ha a gyógyszer nem csökkenti az LDL-koleszterin szintjét a meghatározott értékre, akkor az orvos vagy megemeli a gyógyszer dózisát, vagy egy másik gyógyszert választ.
-
Melyek a koronáriás szívbetegség kockázati faktorai (a magas LDL-koleszterin szinten kívül)?
Kockázati faktorok:
- Dohányzás
- Kor (45 évesnél idősebb férfi vagy 55 évesnél idősebb nő)
- Alacsony HDL koleszterin (kevesebb mint 40 mg/dL (1,04 mmol/L))
- Magas vérnyomás (140/90-es vérnyomás vagy magasabb)
- szívbetegségre vonatkozó családi kórtörténet (szívbetegség 55 év alatti férfi, vagy 65 év alatti nő közeli rokonnál)
Megjegyzés: A magas HDL-t (60 mg/dL - 1,56 mmol/L - vagy e felett) "negatív kockázati faktornak tekintik", és ilyenkor az összkockázati faktort eggyel csökkentik.
FamilyDoctor.org: Heart Disease, Assessing Your Risk
NIH Risk Assessment Calculator
American Heart Association: Understand Your Risk for High Cholesterol
American Heart Association: What Guidelines Mean to You
American Heart Association: Heart Attack Risk Assessment
MayoClinic.com: High cholesterol
KidsHealth.org: Teens – What is Cholesterol?
KidsHealth.org: Cholesterol and Your Child
American Heart Association: Children and Cholesterol
Fasting is Not Routinely Required for Determination of Lipid Profile, May 26, 2016