Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Vérzéses megbetegedések és csontvelői betegségek – például leukémiák – esetében használják, ekkor szükségessé válhat a keringő vérlemezkék számának és/vagy működőképességének vizsgálata.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A vérlemezkeszámot gyakran a rendes évi orvosi vizsgálat keretében a teljes vérkép részeként rendelik. Majdnem minden esetben elvégzik, ha a betegnek tisztázatlan eredetű zúzódásai, véraláfutásai vannak, vagy, ha kis sebekből, vágásokból is szokatlanul hosszú ideig vérzik a beteg.
Mit jelent az eredmény?
A normális tartomány felnőttek esetében nagyjából 150 000 és 400 000 vérlemezke/mikroliter vér (150–400 G/l, G – giga, milliárd/liter) között van.
Ha a vérlemezkeszám 20 000/mikroliter alá esik, spontán vérzések alakulhatnak ki, amit ezért életveszélyes állapotnak tekintenek. Csontvelői betegségben, például leukémiában vagy egyéb csontvelői daganatban szenvedő betegekben gyakran jelentkezik nagymértékű, súlyos vérzés a jelentősen lecsökkent vérlemezkeszám (thrombocytopenia) miatt. Alacsony vérlemezkeszám hosszan tartó vérzéssel járó betegség (például idült vérző gyomorfekély) következtében is létrejöhet, a vérlemezkekészletek kimerülése miatt. A vérlemezkék pusztulását autoimmun betegségek is okozhatják (ezekben a betegségekben a szervezet olyan antitesteket termel, amelyek a saját szerveit támadják meg, ilyen például a lupus és az Immun Thrombocytopeniás Purpura [ITP]). Egyes gyógyszerek, mint a heparin, kinidin, szulfonamidok, szájon át szedhető antidiabetikumok és még akár az alkohol is a vérlemezkeszám csökkenését válthatják ki. Kemoterápia alatt ugyancsak csökkenhet a vérlemezkeszám. A várandós nők akár öt százaléka is thrombocytopeniássá válhat a terhesség végére.
Gyakrabban (a népesség akár egy százalékában is) a könnyebben kialakuló zúzódásokért, véraláfutásokért vagy vérzésért egy öröklött megbetegedés, a von Willebrand-betegség felelős. Annak ellenére, hogy a vérlemezkék száma ebben az esetben akár normális is lehet, azok mégsem képesek összetapadni a von Willebrand-faktor csökkent mennyisége miatt. (A von Willebrand-faktor egy, a véralvadás folyamatának megindulásához szükséges fehérje). Enyhe természete miatt sok esetben nem is ismerik fel a betegséget, azonban a súlyos formák drámai lefolyásúak lehetnek.
Emelkedett vérlemezkeszám (thrombocytosis) hátterében nem feltétlenül áll jelentős egészségi probléma, de a vérlemezkeszám emelkedése bekövetkezhet egy súlyosabb betegségcsoport, a mieloproliferatív betegségek (a vér alakos elemeinek kóros szaporulata) következtében is. Egyesek vérzéshajlama fokozódhat a vérlemezkék „tapadási képességének” hiánya miatt, míg másokban a vérlemezkék megtartják „tapadósságukat”. Mivel azonban számuk növekedett, hajlamosak lehetnek összetapadni, röggé állhatnak össze, ami fennakadhat az erekben, és súlyos, akár halálos károsodást okozhat (tromboembólia).
Mit kell még tudnom?
Nagy magasságban élőkben és kimerítő testedzés után emelkedhet a vérlemezkeszám.
Nőkben csökkenhet a vérlemezkeszám menstruáció előtt.
Gyógyszerek közül a fogamzásgátló tabletták és egyéb ösztrogéntartalmú készítmények növelhetik a vérlemezkeszámot.
Öröklött vérlemezke-betegségek közé tartoznak még: a Glanzmann-thrombasthenia, a Bernard–Soulier-betegség, a Chediak–Higashi- szindróma, a Wiskott–Aldrich-szindróma, a May–Hegglin-szindróma és a Down-kór. Ezek a vérlemezkék rendellenessége vagy a vérlemezkék aktivációjához szükséges fehérjék csökkenése/hiánya miatt jönnek létre, azonban előfordulásuk viszonylagosan ritka.