Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A TSH-vizsgálatot a pajzsmirigy működésének és/vagy a hyper- vagy a hypothyreosis tüneteinek a kivizsgálására végeztetik el. Gyakran kérik a T4 vizsgálatával együtt vagy azt megelőzően. Ezzel a vizsgálattal együtt vagy ha kóros a TSH-eredmény, más pajzsmirigyvizsgálatokat is kérhetnek, beleértve a T3 és a pajzsmirigyantitestek (ha autoimmun pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel) vizsgálatát.
A TSH-vizsgálatot használják:
· tünetekkel rendelkező betegeknél a pajzsmirigybetegség kórmeghatározására,
· újszülöttkorban csökkent pajzsmirigyműködés szűrésére,
· pajzsmirigyhormon-pótló kezelés követésére hypothyreosisban szenvedőknél,
· női meddőség kivizsgálására, illetve követésére,
· alkalomszerűen a hypophysis működésének a kivizsgálására, és
· a felnőttek pajzsmirigybetegség-szűrésére, néhány orvosi társaság ajánlása szerint, mint például az Amerikai Pajzsmirigy Társaság.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A kezelőorvos kérheti a TSH-vizsgálatot, amikor valaki hypo- vagy hyperthyreosisra jellemző tünetekkel és/vagy megnagyobbodott pajzsmiriggyel jelentkezik. Továbbá időszakosan kérhetik a vizsgálatot ismert pajzsmirigybetegséggel kezelt betegeknél a kezelés hatékonyságának vizsgálatára.
Az Egyesült Államokban rutinszerűen végzik az újszülötteknél a TSH-szűrést, ez része az újszülöttszűrési programnak. Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság ajánlása szerint ötévente minden 35 évesnél idősebb felnőttet szűrni kell pajzsmirigybetegségre TSH-szint-meghatározással, bár más társaságok, mint például a US Preventive Services Task Force nem ért ezzel egyet. Több társaság azonban ajánlja az 50 év felettiek, tünetmentes 60 év felettiek, valamint pajzsmirigybetegségre magas kockázattal rendelkezők, mint például a terhesek és a posztpartum nők szűrését.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
A magas TSH-eredmény gyakran pajzsmirigy-alulműködést tükröz, valamilyen heveny vagy idült pajzsmirigybetegség következtében, amely nem reagál megfelelő módon a TSH-stimulációra. Ritkán a magas TSH-eredmény tükrözheti a hypophysis kóros működését is, mint például egy szabályozatlan módon TSH-t termelő tumor esetében, az ily módon előidézett pajzsmirigy-túlműködést másodlagos hyperthyreosisnak nevezik. Akkor is előfordulhat emelkedett TSH-szint, ha egy ismert pajzsmirigybeteg (vagy akinek a pajzsmirigyét sebészetileg eltávolították) alulkezelt.
Az alacsony TSH-szint jelezhet pajzsmirigy-túlműködést (hyperthyreosis), valamint sebészeti eltávolítás után vagy pajzsmirigy-alulműködés miatt hormonkezelt betegek túladagolását. Ritkán az alacsony TSH-eredmény hypophysis-károsodást jelezhet, amely gátolja a hypophysis megfelelő TSH-termelését.
Akár magas, akár alacsony a TSH, kórosan magas vagy alacsony pajzsmirigyhormonszintet tükröz, azonban az okra nem lehet ebből következtetni. Egy kóros TSH-eredményt gyakran több kiegészítő vizsgálat követ az ok kiderítésére.
Az alábbi táblázat összesíti a vizsgálati eredményeket és azok lehetséges értelmezését.
TSH
T4
T3
értelmezés
Magas
Megfelelő
Megfelelő
Enyhe (szubklinikus) hypothyreosis
Magas
Alacsony
Alacsony vagy Megfelelő
Hypothyreosis
Alacsony
Megfelelő
Megfelelő
Enyhe (szubklinikus) hyperthyreosis
Alacsony
Magas vagy Megfelelő
Magas vagy Megfelelő
Hyperthyreosis
Alacsony
Alacsony vagy Megfelelő
Alacsony vagy Megfelelő
Ritka hypophysis (másodlagos) hypothyreosis
Mit kell még tudnom?
Néhány gyógyszer – beleértve az aszpirin- és a pajzsmirigyhormon-pótló kezelést – befolyásolhatja a pajzsmirigyvizsgálatok eredményét, tehát célszerű a kezelőorvost a gyógykezelésekről tájékoztatni.
Amikor a kezelőorvos a pajzsmirigyhormon-pótlás adagját állítja be, érdemes legalább egy vagy két hónapot várni egy újabb TSH-vizsgálat előtt, azért, hogy az új adagolásnak legyen ideje kifejteni a hatását.
Túlzott stressz és heveny megbetegedés is hatással lehet a TSH-eredményre, és alacsony szintek mérhetők a terhesség első harmadában.