Mit vizsgálunk?
A vizsgálattal a vér thyroxin (T4) szintje határozható meg. A T4 a pajzsmirigy által termelt két hormon közül az egyik (a másik hormon a trijódthyronin (T3)).
A pajzsmirigy egy pillangó-alakú mirigy, amely a légcsövön fekszik. A mirigy hormonjai elsősorban a szervezet energiafelhasználásának irányításában játszanak szerepet. Termelésüket egy feedback rendszer szabályozza: Amikor a vér pajzsmirigy hormonszintjei csökkennek, az agyban található hypothalamus thyreotropin releasing hormont választ el, amely a hypophysist stimulálja és thyreoidea stimuláló hormon (TSH) termelésére készteti. A TSH viszont a pajzsmirigyet készteti hormontermelésre és/vagy elválasztásra. A pajzsmirigyben főleg T4 termelődik. Ez a hormon viszonylag inaktív, de a májban és más szövetekben aktív T3-má konvertálódik. Ahogy a vér T4 szintje emelkedik, úgy csökken a TSH kiválasztása.
A vérben a pajzsmirigy hormonok jelentős részét a T4 képezi, a T3 csak kb. 10%-ban fordul elő. A T4 a pajzsmirigyben termelődik és egy thyreoglobulin elnevezésű fehérjével kötött formában raktározódik. Amikor a szervezet pajzsmirigy hormont igényel, a pajzsmirigy elkezdi termelni és kiválasztani az elraktározódott T4-t a keringésbe. A vérben a T4 szabad (nem kötött) és fehérjéhez (elsődlegesen thyroxinkötő globulinhoz) kötött formában van jelen. A szabad T4 (Free T4, FT4) mennyisége a totál T4 szintjének csak 0,1%-a, de ez a forma a thyroxin aktív formája. A T4 hatása nem közvetlenül érvényesül, hanem csak akkor, amikor T3-má konvertálódik a májban vagy más szövetekben.
Ha a pajzsmirigy nem termel kellő mennyiségű T4-et (a pajzsmirigy kóros működése vagy elégtelen TSH miatt), akkor a beteg hypothyreosisra jellemző tüneteket mutat, mint például a testsúly gyarapodása, száraz bőr, csökkent hidegtűrőképesség, fáradékonyság, a nőknél rendszertelen menstruatió.
Ha a pajzsmirigy túl sok T4-et termel, a beteg anyagcseréje fokozódik, és hyperthyreosisra jellemző tünetek jelentkeznek, mint például szapora szívverés, szorongás, testsúlyvesztés, alvási zavarok, kézremegés és kidülledt, száraz, érzékeny szemek.
A pajzsmirigy kóros működésének általában valamilyen autoimmunbetegség a leggyakoribb oka. A Basedow-kór hyperthyreosist, a Hashimoto thyreoiditis hypothyreosist okoz.
Az autoimmunbetegségeken kívül hyper- és hypothyreosist okozhatnak még a thyreoditis (pajzsmirigy gyulladás) egyéb formái, a meglehetősen ritka pajzsmirigyrák, és a TSH elégtelen vagy túlságos termelése, amely a hypothalamus-hypophysis rendszer betegségére utalhat. Ezen kórképek hatással vannak a pajzsmirigy hormon termelésére, így a totál vagy szabad T4 (TT4 illetve FT4) meghatározása révén - más hormonmeghatározások eredményeivel együtt - mód nyílik a megfelelő diagnózis elkészítésére.
Milyen mintára van szükség?
A kar könyökhajlati vénájából veszik a vért. Újszülötteknél a sarokból vett vérminta is alkalmazható a vizsgálathoz. A speciális igények miatt célszerű előzetesen érdeklődni a vizsgálatot végző laboratóriumban.
MEGJEGYZÉS: Ha valamilyen orvosi, laboratóriumi vizsgálattól fél, vérvételkor hajlamos a rosszullétre, vagy szorongás fogja el, ajánljuk, hogy felkészülésként olvassa el a következő írásokat: A vizsgálattal járó fájdalom leküzdése, Vérvétellel kapcsolatos tanácsok, Hogyan segítsünk a gyermekeknek az orvosi vizsgálatokon, és Hogyan segítsünk az időseknek az orvosi vizsgálatokon.
A Mi történik a mintával? Rövid látogatás a laborban írás bepillantást nyújt a vér- és torokváladék minták előkészítési és feldolgozási folyamatába.