A nyomelemvizsgálat specifikus ásványi anyagok szintjét határozza meg vér-, vizelet-, egyéb testfolyadék mintában vagy szövetben. Ezekre az ásványi anyagokra a szervezetnek nagyon kicsi mennyiségben, de rendszeresen szüksége van ahhoz, hogy normálisan működjön. A táplálékból szívódnak fel, enzimek és hormonok termelése során, a vércukor szabályozásakor, valamint a csontok, fogazat, izomzat, kötőszövet, valamint a vér sejtjeinek az előállításához használja fel őket a szervezet. Az ásványi anyagok részt vesznek a fehérjék, zsírok és szénhidrátok anyagcseréjében, elősegítik a sebgyógyulást, illetve elengedhetetlenek a szervezetben az oxigénszállításhoz.
A nyomelemek a mikrotápanyagok és az eszenciális ásványi anyagok egyik alcsoportja. Ide tartoznak:
- Króm
- Réz
- Fuorid (csak ritkán mérik)
- Jód
- Vas
- Mangán
- Molibdén
- Szelén
- Cink
Nyomelemhiány elégtelen táplálkozás, egysíkú étrend esetén fordul elő és/vagy akkor, ha az a termőföld, ahol az étrendhez az alapanyagot előállították, nem tartalmazza az adott ásványi anyagot megfelelő mértékben. Az Egészségügyi Világszervezet a globális egészségi állapot tekintetében legfontosabb mikrotápanyagnak a jódot, a vasat és az A-vitamint tekinti. Az Egyesült Államokban (és Magyarországon is) kevésbé gyakori a nyomelem-hiány és –túladagolás, bár a vashiány továbbra is jelentős probléma. Hiányállapot fordulhat elő:
- Elégtelen bevitel – például alultápláltság vagy fogyókúra esetén. Néha akkor is bekövetkezik, ha valakit kizárólag intravénásan táplálnak.
- Elégtelen felszívódás – különböző idült állapotokban, például felszívódási zavarral járó cöliákia betegség esetén fordul elő, vagy olyan műtétek után, amikor eltávolítják a gyomor vagy a bélrendszer egy részét.
- Képtelen hasznosítani – egyesek szervezete nem képes megfelelően hasznosítani egy vagy több nyomelemet.
- Fokozott felhasználás/igény – várandós nők, gyermekek, valamint a betegségből felépülő vagy sérülés után lábadozók fokozott tápanyagbevitelre szorulhatnak.
- Fokozott vesztés – erre példa a heveny vagy idült vérzés miatt elvesztett vörösvérsejtek miatt bekövetkező vasvesztés.
- Kölcsönhatás – erre példa a rézszint csökkenése fokozott cinkbevitel esetén.
Felhalmozódott nyomelem-szint észlelhető:
- Túl sok bevitel – ez lehet idült vagy heveny, és bekövetkezhet kiegészítők szedése, véletlenszerű vagy munkahelyi expozíció miatt.
- Csökkent vesztés – olyan állapotokban, mint a vese- és májbetegség a szervezetből nem ürülnek a normális ütemben nyomelemek. Egyes öröklött állapotokban a szervezetben ásványi anyagok rakódnak le a szövetekbe és a szervekbe és ott károsodást okozhatnak. Ide tartozik például a fokozott réztárolás, ami Wilson-kórban észlelhető.
-