Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A vérben lévő lipáz vizsgálata elsősorban a pancreatitis (a hasnyálmirigy gyulladása) és egyéb hasnyálmirigy-betegségek diagnosztizálásához nyújt segítséget. Bizonyos fokig alkalmazzák továbbá cisztás fibrózis, lisztérzékenység és Crohn-betegség diagnosztizálására, ellenőrzésére is.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az orvos lipázvizsgálatot kérhet, ha a páciensnek hasnyálmirigy-rendellenességre utaló tünetei vannak, mint pl. súlyos hasi fájdalom, láz, étvágytalanság vagy hányinger.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
A normál lipázértékek az alkalmazott vizsgálattól függenek. Akut hasnyálmirigy-gyulladás esetén a lipázszintek nagyon magasak, gyakran elérik a normál érték 2-5-szörösét is. A lipázértékek enyhén megemelkedhetnek egyéb esetekben is, mint pl. vesebetegségnél, nyálmirigygyulladáskor vagy gyomorfekélynél. Bizonyos esetekben a magas lipázszintet tumor (rák) okozza. A vérben található lipázszint rendszerint a heveny gyulladás fellépését követően már pár órával erőteljesen megemelkedik, majd körülbelül 4 nap után csökken. A vér lipázszintjének ilyen változása a heveny hasnyálmirigy-gyulladást valószínűsíti.
Mit kell még tudnom?
Akut pancreatitis esetén az emelkedett lipázszintekkel párhuzamosan egy másik enzim, az ún. amiláz szintje is megemelkedik, és hosszabb ideig (5-7 nap) úgy is marad. Az akut hasnyálmirigy-gyulladás diagnosztizálásához együtt szokták kérni a lipáz- és az amilázvizsgálatokat. Mindkét vizsgálattal ellenőrizhető a krónikus pancreatitis is: mindkét enzim szintje enyhén emelkedett lehet krónikus pancreatitis esetén, és/vagy a szintek csökkenhetnek, ha a hasnyálmirigyben lévő amilázt és lipázt termelő sejtek károsodnak vagy elpusztulnak.
Alacsony lipázszint gyakran fordul elő cukorbetegeknél. (Ilyenkor a szervezet nem tudja megemészteni a zsírt, ez a körülmény gátolja az inzulin-anyagcserét és ezáltal a sejtek glükózellátását).
Lipázhiányos embereknél gyakran fordul elő magas koleszterinszint és/vagy magas trigliceridszint. Jellemző a magas vérnyomás, súlyvesztési nehézség, visszér. A megfelelő lipázszintek fenntartását gátolhatják bizonyos gyógyszerek is, mint pl. a kodein, indomethacin, morfin, illetve a hidroklorid molekulacsoportot tartalmazó gyógyszerek.