Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A minőségi fehérvérsejtszám segít a szervezet fertőzésekkel szembeni védekezőképességének felmérésében. Általa megítélhető az allergiás reakciók, parazitás és egyéb fertőzések, valamint a gyógyszerallergia súlyossága. A leukémiák előrehaladottsági fokának felmérésére is alkalmas.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Általában a teljes vérkép része, amelynek elvégzését több állapot is indokolhatja.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
A lelet megmutatja, hogy hány százalékban vannak jelen az egyes fehérvérsejttípusok.
A neutrofilszám megemelkedhet bakteriális fertőzések hatására és gyulladásos betegségekben. Nagyfokú neutrofilszám-növekedés csontvelőbetegségekben – mint amilyen a krónikus mieloid leukémia – is előfordulhat. Alacsony neutrofilszámmal súlyos fertőzésekben és egyéb állapotokban – például egyes gyógyszerek hatására – találkozhatunk.
Az eozinofilszám megemelkedhet allergiás betegségekben, a bőr gyulladásos betegségeiben és parazitás fertőzésekben. Növekedése előfordulhat még egyes fertőzésekben és számos csontvelőbetegségben is. Alacsony eozinofilszámot fertőzések okozhatnak.
A bazofilszám megemelkedhet leukémiák esetében, idült gyulladás, ételallergia és sugárterápia hatására.
A limfocitaszám megemelkedhet vírusfertőzések, leukémiák, csontvelődaganatok és sugárterápia hatására. Alacsony limfocitaszám az immunrendszert érintő betegségekre utalhat, mit például lupus és a HIV-fertőzés késői szakasza.
A monocitaszám-emelkedést sokfajta fertőzés és gyulladásos betegségek is eredményezhetik. Csökkent monocitaszám csontvelői károsodást vagy elégtelenséget és a leukémia egyes formáit jelezheti.
Mivel a százalékos értékek egyes betegek esetében félrevezetők lehetnek, ezért általában az egyes fehérvérsejtek abszolút számát is megadják – például abszolút neutrofil- (granulocita-) szám. Az abszolút értékeket megkaphatjuk az összes fehérvérsejtszám és az egyes százalékos értékek szorzataként. Az abszolút értékek segítségünkre lehetnek betegségek diagnosztikájában és követésében.
Mit kell még tudnom?
Étkezés, testmozgás és a stressz befolyásolhatja a minőségi fehérvérsejtszámot.
Hosszú távú szteroidhasználat vagy hosszan tartó érintkezés mérgező anyagokkal (például gyomirtó vagy rovarirtó szerek) növelhetik az abnormális eredmény veszélyét.