1. Az otthon végzett teszt eredménye hogyan vethető össze a laboratóriumban végzettével?
Az otthoni terhességi tesztek nagyon hasonlók azokhoz a kvalitatív vizelet-hCG-tesztekhez, amelyeket a laboratóriumok használnak, de az alkalmazás körülményeit tekintve vannak olyan tényezők, amelyeket mindenképpen figyelembe kell venni.
Az első: Az otthoni felhasználásra szánt tesztek nagyon részletes útmutatást tartalmaznak, amelyeket az alkalmazás során szigorúan követni kell. Ha ön otthoni tesztet használ, mindent az útmutatóban leírtak szerint végezzen.
A második: Az otthoni terhességi tesztet gyakran túl korán alkalmazzák ahhoz, hogy pozitív eredményt adjon. Ne felejtse: a fogamzást követően kb. 10 nap szükséges ahhoz, hogy a vizeletben a teszttel kimutatható mennyiségű hCG jelenjen meg. Ezért van az, hogy az otthoni terhességi teszt gyakran negatív eredményt ad, míg az orvosi teszt, amelyet rendszerint néhány nappal később végeznek, pozitív lesz. Ekkorra ugyanis már kimutatható mennyiségű hCG jelenik meg a vizeletben.
Amennyiben lehetséges, minden kvalitatív hCG-tesztet (azaz terhességi tesztet) reggeli első vizeletből kell elvégezni. Ezt követően a folyadékbevitel (kávé, gyümölcslé, víz stb.) miatt a vizelet felhígul, ezért a hCG-koncentráció túlságosan alacsonnyá válik ahhoz, hogy a teszt pozitív eredményt adjon. Általában elmondható, hogy ha az otthoni tesztet megfelelően használják, ugyanazt az eredményt adja, mint az orvosnál elvégzett teszt. A vérből történő kvalitatív hCG-kimutatás általában érzékenyebb, mint a vizeletből történő, így előfordul, hogy a vérből végzett vizsgálat már terhességet jelez, amikor a vizeletből történő még nem. A kvantitatív hCG-tesztet mindig vérmintából, laboratóriumban kell elvégezni.
2. Mi a méhen kívüli terhesség?
A méhen kívüli terhesség az az állapot, amikor a megtermékenyített petesejt nem a méhben, hanem valahol máshol tapad meg. Ez egy súlyos állapot, amely azonnali beavatkozást igényel. A méhen kívüli terhességet viselők gyakran panaszkodnak alhasi fájdalmakra és a méhből eredő vérzésre. Általában a méhen kívüli terheseknél a hCG-szint emelkedése lassúbb ütemű, mint a normál terheseknél.
3. Mikor kéri az orvos a vizelet helyett a vérből történő hCG-meghatározást?
Míg a vérből történő meghatározással ténylegesen megmérik a hCG vérben lévő mennyiségét; addig a vizeletből történő kimutatással csak a hCG jelenlétét detektálják. Mivel a nem terhes nőknél normál körülmények között a vizeletből nem mutatható ki hCG, ezért a vizeletből végzett hCG-teszt pozitivitása elegendő a terhesség megerősítéséhez. Méhen kívüli terhesség gyanújakor vagy a magzat elvesztését követő megfigyelés alkalmával fontos tudni, hogy mennyi hCG van jelen, ezért ilyenkor az orvos a vérből történő hCG-meghatározást kéri.
4. A magzat elvesztését követően hány nap szükséges ahhoz, hogy a vizeletből végzett terhességi teszt negatív eredményt mutasson?
A magzat elvesztését követően a vizelet-hCG a szérum-hCG-hez hasonló ütemben tűnik el. Ehhez 9-35 nap, mediánértékkel számolva 19 nap szükséges. A negatív hCG-eredményhez szükséges idő azonban függ attól is, hogy mekkora volt a hCG-szint a magzat elvesztésekor. A magzatát elvesztő nő monitorozásához rendszerint a kvantitatív, vérből történő hCG-meghatározást használják. Ha a hCG-szint nem csökken a kimutathatósági szint alá, ez azt jelzi, hogy hCG-t termelő szövet maradt vissza, amit el kell távolítani.