A nemi hormon kötőfehérje (SHBG) teszt arra használható, hogy kivizsgáljuk a férfiakat, akiknek alacsony a tesztoszteron szintjük és nőket, akiknek viszont túlzott a tesztoszteron termelésük. Rendelhető más tesztekkel együtt is, hogy vizsgálni lehessen a nemi hormonok állapotát.
Az SHBG egy fehérje, ami szorosan képes kötni a tesztoszteront, dihidro-tesztoszteront (DHT) és az ösztradiolt (ez egy ösztrogén). Ebben a kötött állapotban az SHBG szállítja ezeket a hormonokat a vérben, biológiailag inaktív formában. Az SHBG koncentrációjának változása a vérben hatással van arra a hormon mennyiségre, ami a szervezet szövetei számára rendelkezésre áll.
Az albumin és egy vagy több nemi hormon szintjének meghatározása, mint például a prolaktin, ösztradiol és az LH (luteinizáló hormon), szintén elvégezhető, hogy vizsgálni lehessen a páciens hormonális egyensúlyát.
SHBG a férfiakban
Az SHBG és az össz-tesztoszteron teszt rendelhető férfiakban, hogy segítse meghatározni a nemzőképtelenség, csökkent szexuális aktivitás vagy merevedési zavar okait. Az SHBG mérése a tesztoszteronnal együttesen különösen nagy segítséget nyújt abban az esetben, ha az össz tesztoszteron eredmény nincs összhangban a klinikai tünetekkel.
Az össz tesztoszteron mérése a vérben nem különbözteti meg a kötött és szabad (biológiailag hatékony) tesztoszteront, de ahogyan a neve is utal rá, a teljes tesztoszteron mennyiségét adja meg a vérben. Sok esetben ez elegendő a feleslegben vagy elégtelenül termelődő tesztoszteron vizsgálatához. Azonban, ha a vizsgált személy SHBG szintje nem normális, akkor az össz tesztoszteron nem reprezentálja kellőképpen azt a tesztoszteron mennyiséget, ami a szervezet szövetei számára rendelkezésére áll.
Az SHBG mérés segíti a kezelőorvost, hogy megbecsülje a biológiailag hatékony tesztoszteron mennyiségét egy egyszerű össz tesztoszteron méréssel együttesen. Az emelkedett SHBG szint férfiakban összefüggést mutathat az alacsony tesztoszteronnal összefüggő tünetekkel (hipogonadizmus), mivel kevesebb biológiailag aktív tesztoszteron áll a szövetek rendelkezésére.
Az Endokrin Társaság ajánlásai azt javasolják, hogy elegendő az össz tesztoszteron mérése a tesztoszteron hiány kezdeti szűrőtesztjeként. Ha ez nem normális, a tesztet másnap megismétlik. Ha az ismételt teszt eredménye a referencia tartomány alsó határán van és/vagy az SHBG szint nem megfelelő, az alábbiak egyikét javasolt elvégezni:
- Meg kell határozni a biológiailag hasznos tesztoszteron szintet (ammónium szulfát kicsapással vagy SHBG méréssel)
- Ki kell számítani a szabad tesztoszteron koncentrációt az össz tesztoszteronból és az SHBG-ből
- Meg kell mérni a szabad tesztoszteron szintet (úgynevezett equilibrium dialízissel)
Az SHBG nőkben
Nőkben az ováriumok és a mellékvesék termelnek kis mennyiségben tesztoszteront. Egészen minimális emelkedés a tesztoszteron szintézisben felboríthatja a hormonális egyensúlyt és olyan tüneteket okozhat, mint a rendszertelen vagy elmaradó menstruációs ciklus, infertilitás, pattanások megjelenése valamint túlzott szőrnövekedés az arcon és testszerte (hirzutizmus). Ezek és más tünetek gyakran előfordulnak policisztás ovárium szindrómában (PCOS), ami a fokozott férfi hormon (androgének) termelésével jellemezhető állapot. Az SHBG és tesztoszteron meghatározás jól használható segítség a tesztoszteron túltermelés és/vagy csökkent SHBG koncentráció igazolására és vizsgálatára PCOS gyanújával vizsgált nők esetében.