Néhány lisztérzékenység teszt és lehetséges eredmények
tTG, IgATotal IgAtTG, IgGDPG, IgADPG, IgGDiagnózispozitívnormálnem végziknem végziknem végzik
Valószínűsített lisztérzékenység
negatívnormálnegatívnegatívnegatívTüneteket valószínűleg nem lisztérzékenység okozzanegatívalacsonypozitívnegatívpozitívLisztérzékenység felmerül (álnegatív anti-tTG, IgA és anti-DGP, IgA teljes IgA hiány miatt)negatívnormálnegatívpozitívpozitív (vagy nem végzik)Lehetséges lisztérzékenység (néha 3 év alatti gyerekeknél látható)
Minden pozitív, vagy határérték vizsgálati eredményt vékonybél biopszia követ. A biopsziát a lisztérzékenység diagnózisának biztos felállításához használják.
Ha valaki lisztérzékenység miatt elhagyja a glutént az étrendjéből, akkor az autoantitest szinteknek csökkennie kell. Ha mégsem csökkennek és a tünetek sem múlnak el, akkor vagy diéta hiba történt (glutén gyakran található nem várt helyeken, a saláta öntetektől a köhögéscsillapítóig és a boríték ragasztásához használt anyagig) vagy a lisztérzékenységnek egy ritka formájáról van szó, amely nem reagál a diétára (refrakter cöliákia). Amennyiben az ismételten elvégzett vizsgálatok az antitest szintek emelkedését mérik, az a gluténmentes diéta be nem tartását (hibás betartására) jelenti.
Ha a lisztérzékenység vizsgálat elvégzését megelőzően hetek hónapok óta nem fogyasztott glutént, úgy az eredménye negatív is lehet. Amennyiben a kezelőorvos mégis lisztérzékenységet gyanít, akkor glutén terhelést alkalmazhat, a páciens étrendjébe visszavezetteti a glutént néhány hétre, vagy hónapra, hogy visszatérnek-e a tünetek. Ezen időszak alatt a lisztérzékenység tesztet megismételik vagy biopsziát végeznek annak érdekében, hogy a vékonybélbolyhok sérülését ellenőrizzék.