A kardiolipin antitestek vizsálgatát általában a véralvadás részletes kivizsgálása során végzik, ha a betegnek rendellenes vérrögképződésre (trombotikus epizód) utaló tünetei vannak, különösen, ha ez többször visszatér. A tünetek különbözőek lehetnek aszerint, hogy hol alakult ki a vérrög.
Ha a vérrög a láb mélyvénáiban alakul ki (mélyvénás trombózis, MVT), a következő tünetek jelentkezhetnek:
- érzékeny vagy fájdalmas az egyik láb
- a láb megduzzad (ödéma)
- a láb bőre elszíneződik
Ha a vérrög a tüdőben van (tüdőembólia), a tünetek a következők:
- hirtelen légszomj, erőlködő légzés alakul ki
- köhögés, vérköpéssel (a köpetben vér látható)
- tüdőfolyamatra jellemző mellkasi fájdalom
- szapora szívverés
A tesztet elvégezhetik akkor is, ha egy nőnél ismételten vetélés fordul elő és/vagy kérhetik a lupusz antikoaguláns vizsgálattal együtt, ha a megnyúlt APTI okát akarják kideríteni. Ha kardiolipin antitestek kerülnek kimutatásra, a vizsgálatot pár hét múlva meg kell ismételni, hogy kiderüljön, átmeneti vagy tartós-e a jelenlétük.
A kardiolipin antitest vizsgálatot akkor is kérheti az orvos, ha egy betegnél autoimmun betegség tünetei jelentkeznek, vagy pozitív lesz az ANA teszt eredménye, mivel többletinformációval szolgálhat az orvos számára, így segítve a diagnózis felállítását. Ha egy ismerten autoimmun betegségben (pl. lupuszban) szenvedő emberben nem mutathatók ki kardiolipin antitestek, előfordulhat, hogy a vizsgálatot megismétlik egy későbbi időpontban, mert azok később is megjelenhetnek a vérben.