A beteg nem növelheti, csökkentheti, vagy nem hagyhatja abba a gyógyszer szedését a kezelőorvossal való konzultáció nélkül, mivel ez növeli a roham kialakulásának kockázatát és más kezelésre is hatással lehet. Az adagolás meghatározása és módosítása esetenként változhat.
Hasonlóképpen, a kezelésben részesülőnek jeleznie kell az ellátást adó felé a vényköteles, a nem vényköteles és növényi kiegészítők szedését is. A karbamazepin szedéssel számos vényköteles gyógyszer veszélyes interakcióba léphet. Ezek között találhatók gyakorta felírt gyógyszerek, pl. warfarin, fluoxetin, és más antidepresszánsok, izoniazid, teofillin, eritromicin, etosuximid és benzodiazepinek. A karbamazepin hatással lehet egyéb nem vényköteles gyógyszerekre, pl. acetaminofen és növényi kiegészítőkre, pl. Szent János mag. Ne kezdjen el új gyógyszert szedni a kezelőorvossal való megbeszélés nélkül.
A karbamazepin anyagcseréjét fokozhatja pl. a fenobarbitál, primidon és a fenitoin, amely csökkenti a karbamazepin koncentrációját a vérben. Ezen gyógyszerek egy része szintén vérszint ellenőrzést tesz szükségessé, mivel a plazma koncentrációjuk csökkenhet.
A grapefruit lé növelheti a karbamazepin vérszintjét.
Némelyek, akik karbamazepin-t szednek érzékennyé válhatnak a napsütésre, és szükségessé válhat a napsugárzás kerülése. A napfény bőrkiütést, viszketést, kivörösödést vagy más elszíneződést okozhat a bőrön, de akár súlyos napégést is előidézhet.
A karbamazepin jelölése, illetve gyógyszerelőírása szerint az ázsiai emberek leszármazottainak genetikai tesztre lehet szükségük a karbamazepin terápia megkezdése előtt. A genetikai vizsgálat, amely a HLA-B* 1502 gén változatait mutatja ki, fokozott kockázatot jelezhet egy ritka, de súlyos bőrreakcióra nézve. Ez a génváltozat szinte kizárólag az ázsiai emberek leszármazottjainál jelentkezik. A pozitív vizsgálattal rendelkezők kerüljék el a karbamazepin terápiát.
A karbamazepin alkalmazása aplasztikus anémiával, csontvelő és őssejt károsodással, valamint agranulocitózissal, alacsony fehérvérsejttel járhat.
A karbamazepin növelheti bizonyos születési rendellenességek és magzati halál kockázatát és csökkentheti az orális fogamzásgátlók hatékonyságát. A gyermekszülő korban lévő nők konzultáljanak erről az ellátójukkal.